Jakie materiały najlepiej nadają się do grawerowania?

Podczas produkcji oferowanych przez nas tabliczek znamionowych, służących do oznaczania między innymi maszyn górniczych, cystern kolejowych czy transformatorów energetycznych, wykorzystujemy technikę grawerowania laserowego. Do grawerowania najlepiej nadają się takie materiały, jak:

  • mosiądz,
  • stal nierdzewna,
  • aluminium,
  • aluminium anodowane,
  • laminat grawerski,
  • folia samoprzylepna,
  • ołów.

Technologie grawerowania laserowego można również zastosować na powierzchniach ocynkowanych, anodowanych oraz lakierowanych. Wspomniana technologia służy nie tylko do produkcji tabliczek znamionowych, lecz również do znakowania gotowych produktów. Oznakowanie naniesione techniką grawerowania laserowego nie zatrze się ani nie zmyje. Będzie wyraźne, dokładne, a zarazem estetyczne oraz eleganckie. Produkt z wyraźnym, wygrawerowanym oznaczeniem będzie łatwiej identyfikowalny i trudniej go będzie podrobić. Więcej o właściwościach poszczególnych materiałów, idealnie nadających się go grawerowania laserowego znajdziesz w naszym wpisie.

Dlaczego mosiądz jest doskonałym materiałem do grawerowania?

Mosiądz jest stopem miedzi oraz cynku. Jest niezwykle wytrzymały, odporny na zużycie oraz korozję, a także bardzo twardy. Nie kruszy się w niskich temperaturach i cechuje się doskonałym przewodnictwem cieplnym. Co więcej, mosiądz jest dostępny w wielu kolorach, od czerwonego do żółtego i od złotego do srebrnego co sprawia, że wykonana z niego tabliczka znamionowa będzie oryginalna i unikatowa. Jest to materiał, który łatwo podaje się kształtowaniu, dlatego nadaje się doskonale do grawerowania laserowego.

Stal nierdzewna i aluminium jako materiały, nadające się do grawerowania

Kolejnymi materiałami, nadającymi się do grawerowania są stal nierdzewna i aluminium. Stal nierdzewna najczęściej wykorzystywana jest do produkcji tabliczek znamionowych maszyn przemysłowych, ze względu na swoje właściwości: odporność na korozję i na toksyczne substancje, a także na wysokie temperatury. Jednocześnie tabliczki znamionowe ze stali nierdzewnej prezentują się niezwykle estetycznie. Do wykonania tabliczek ze stali nierdzewnej możemy zastosować materiał o teksturze, matowej, połyskującej oraz szlifowanej. Aluminiowe, grawerowane oznaczenia z kolei będą lżejsze, aniżeli te ze stali nierdzewnej. Mogą być mocowane na zewnątrz, gdyż są odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i szkodliwych substancji.

Czym jest laminat grawerski?

Szczególnym rodzajem materiału, który służy do grawerowania laserowego, jest laminat grawerski, będący kompozytem ze sztucznych tworzyw. Składa się z kilku różnokolorowych warstw, z których pierwsza, bardzo cienka, przeznaczona jest właśnie do grawerowania. Jego zaletami są: duża rozpiętość kolorystyczna i wytrzymałość, przy czym trzeba pamiętać, że nie wszystkie laminaty grawerskie będą odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Jeśli tabliczka ma być umieszczona na zewnątrz, wybierz laminat zewnętrzny. Laminaty grawerskie różnią się także stopniem twardości: klient może wybierać od laminatów bardzo sztywnych po elastyczne, które nadają się do montażu na wypukłych lub wklęsłych powierzchniach.

Ponadto do grawerowania laserowego nadają się folie samoprzylepne, ołów, a także powierzchnie ocynkowane i lakierowane.

Wróć

Nasza firma

Jesteśmy profesjonalną firmą z wieloletnim doświadczeniem w obszarze znakowania gotowych elementów.

 

Produkujemy najwyższej jakości tabliczki znamionowe wykorzystując nowoczesną technologię laserowego grawerowania, która wyróżnia się precyzją znakowania oraz jego trwałością.

Skontaktuj się z nami:

F.H.U AGF Grzegorz Fudalej

+48 608 438 789

g.fudalej@agf.net.pl

ul. F. Karpińskiego 16a

41-500 Chorzów

 

Kontakt telefoniczny:

poniedziałek - piątek

7:30 - 17:00