Metody znakowania elementów stalowych

Znakowanie elementów stalowych umożliwia trwałe oznaczenie wyrobów, pozwalające na identyfikację produktów poprzez naniesienie na ich powierzchnie: kodów, logotypów lub numerów seryjnych, danych technicznych oraz informacyjnych.

Znakowanie produktów trwałą i czytelną informacją to nie tylko standard, ale również obowiązek, który nakłada na producentów m.in. prawo własności przemysłowej. Wśród metod znakowania elementów stalowych, poza najpopularniejszą obecnie laserową, wyróżnić możemy także technologie takie jak: punktowa, atramentowa i elektrochemiczna. Czym różnią się od siebie metody znakowania metali i która z nich jest najbardziej efektywna?

Znakowanie: mikroudarowe, atramentowe i elektrochemiczne

Technologia znakowania punktowego, zwana również mikroudarową to najstarszy proces identyfikacji produktów. W jego toku wykonywane jest mechaniczne grawerowanie punktowe: tekstów, cyfr, logotypów, lub kodów. Użycie specjalistycznego sprzętu m.in. znakowarek mikroudarowych zapewnia szybkie, trwałe i precyzyjne oznakowanie metali. Inny rodzaj znakowania to znakowanie atramentowe stanowiące bezdotykową metodę, która jako jedyna pozwala na użycie kolorowych znaków, jednak w porównaniu z innymi technologiami jest ona najmniej trwała. Nieco inną technologią jest znakowanie elektrochemiczne, wykorzystujące powierzchniową korozję metalu. Ten rodzaj znakowania odbywa się za sprawą reakcji chemicznej, powodującej zabarwienie metalu na kolor czarny przy jednoczesnym oddziaływaniu prądu elektrycznego. Jest to sposób umożliwiający trwałe i precyzyjne oznakowanie, niepowodujący zarazem naruszenia znakowanej powierzchni.

Znakowanie laserowe – dlaczego warto wybrać?

Każda z wymienionych wyżej technologii ma swoje zalety, jednak z dostępnych na rynku metod znakowania, większość producentów ceni sobie najbardziej grawerowanie laserowe. Jaka jest tego przyczyna? Przewaga grawerowania laserowego nad innymi technologiami utożsamiana jest przede wszystkim z szybkością i efektywnością. Użycie technologii znakowania laserem pozwala na seryjne znakowanie dużej ilości produktów w ekspresowym tempie. Oznakowanie wykonane za pomocą wiązki laserowej wyróżnia się przy tym precyzją, estetyką i bardzo dobrą widocznością.

Wróć

Nasza firma

Jesteśmy profesjonalną firmą z wieloletnim doświadczeniem w obszarze znakowania gotowych elementów.

 

Produkujemy najwyższej jakości tabliczki znamionowe wykorzystując nowoczesną technologię laserowego grawerowania, która wyróżnia się precyzją znakowania oraz jego trwałością.

Skontaktuj się z nami:

F.H.U AGF Grzegorz Fudalej

+48 608 438 789

g.fudalej@agf.net.pl

ul. F. Karpińskiego 16a

41-500 Chorzów

 

Kontakt telefoniczny:

poniedziałek - piątek

7:30 - 17:00